Taksi renk değişimi

Taksi renk değişimi için uygulanması gereken prosedürler, yasalar çerçevesinde düzenlenmiştir. Aracınızın rengini beğenmeyerek değiştirmek istediğinizde saatler içerisinde bunu yaptırmak mümkün olacaktır. Ancak hukuksal işlemler konusunda bilginiz yoksa bir hayli zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla prosedürleri öğrenerek işe başlamak zaman kazanma ve az efor harcama bakımlarından yararınıza olabilir.

Öncelikle aracınızı ne renk ile değiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunun için mevcut renk kartelalarına bakabilir veya boya işleminin yapılacağı yere kendi renginizi göstererek aynısını isteyebilirsiniz. Ayrıca taksi renk değişimi haricinde karbon fiber kaplatma imkanınız da bulunmaktadır. İşlem sonrasında boyası yapılan aracın plakasına bir fatura kesilmesi istenmelidir. Ayrıca sigorta şirketinden de EK-1 Formu talep edilerek doldurulması gerekir. Fatura ve form ile birlikte araç muayene istasyonuna gidilerek renk tespiti yaptırılmalıdır. Sonrasında trafik şube müdürlüğüne başvurarak rengi ruhsata işletmek ve gerekli harçları yatırmak gerekecektir. Son olarak tekrar araç muayene istasyonuna giderek aracın trafiğe çıkması için gerekli izin alınır ve bu şekilde tüm işlemler sonlandırılmış olur.

Araçların kısmi olarak boyatılması durumunda ise bu prosedürlerin uygulanmasına gerek kalmayacaktır. Örneğin taksi renk değişimi sade tavanda gerçekleştiyse ve diğer bölümler aynı kalmışsa bunu ruhsata işletmeye gerek kalmaz. Aynı şekilde aracın tüm rengi beyazdan beje yani çok yakın bir tona döndüyse de yine herhangi bir ekstra işlem yaptırmak gerekli değildir. Dikkat edilmesi gereken bir başka husussa boya yapan servisin kestiği faturada bilgilerin eksiksiz ve hatasız olmasıdır. Yeni rengin net bir şekilde belirtilmesi ve plakanın doğru yazılması önemlidir. Ayrıca ruhsat başvurularında yanınızda ruhsat fotokopisi ve kimlik fotokopisi gibi evrakları önceden hazır etmeniz size zaman kazandırabilir. Çünkü birçok araç sahibi bu tür basit işlem esnasında önemli ölçüde zaman kaybetmektedir. Araç muayene istasyonunda muayene yaptırmak için de önceden randevu almak gerekmez. Tüvtürk’e giderek otomobil tekrar muayene tuşuna basarak sıra almanız mümkündür ve işlemleriniz 30 dakika gibi kısa bir sürede halledilir. Üstelik burada herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmez.